Szkoła Podstawowa w Galewicach
 

 Historia Nauczyciele Osiągnięcia Programy Projekty Sponsorzy Kontakt


Aktualności
r. sz. 2011/12
r. sz. 2012/13
r. sz. 2013/14

Dokumenty
Statut
Zestaw programów
Podręczniki
Kalendarz r.sz. 2014/15

Dla uczniów
Plan lekcji
Świetlica
Samorząd Szkolny
Zajęcia pozalekcyjne
Bezpieczny Internet
Ciekawe strony
Biblioteka i MCI
Prace uczniów

Dla rodziców
Rada Rodziców
Informacje

 

 

Warto poznawać Internet z dzieckiem

  źródło: http://800100100.pl/bezpieczenstwo-online,id,2

Stała opieka rodzica podczas obecności dziecka przed monitorem jest bardzo ważna dla kształtowania umiejętności odpowiedniego korzystania z nowych technologii. Rodzic, który wspólnie z dzieckiem odkrywa możliwości nauki i zabawy, jakie oferuje Internet, może na bieżąco oceniać, co jest dla dziecka dobre a co nie.

Dzieciństwo to czas dynamicznego rozwoju fizycznego, ale przede wszystkim intelektualnego, emocjonalnego i społecznego. Każdy z wymienionych elementów rozwoju podlega silnemu wpływowi ogromnej ilości bodźców, jakie trafiają do dzieci za pomocą komputera. Dlatego tak ważna okazuje się być stała opieka rodzica podczas obecności dziecka przed monitorem. Rodzic, który wspólnie z dzieckiem odkrywa możliwości nauki i zabawy, jakie oferuje internet, może na bieżąco oceniać, co jest dla dziecka dobre a co nie. Pomocny może okazać się serwis Sieciaki.pl

Takie podejście wywołuje w dzieciach poczucie bezpieczeństwa oraz wykształca pozytywne nawyki korzystania z komputera i internetu. Okazanie dziecku zainteresowania, informowanie o możliwych zagrożeniach płynących z wirtualnej rzeczywistości kształtuje w dziecku umiejętności podejmowania decyzji w kwestii wyboru właściwych dla siebie treści, jak również radzenia sobie z sytuacjami, które mogą być ryzykowne.

Duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka ma również sposób, w jaki funkcjonują sami rodzice, którzy są autorytetem i wzorem do naśladowania. W oczach dziecka rodzic korzystający z komputera powinien być uosobieniem dobrych przyzwyczajeń i nawyków.

Lekturą obowiązkową podczas pierwszych kontaktów dziecka z Internetem powinien być serwis edukacyjny Sieciaki.pl. Działający od grudnia 2009 roku serwis, jest odpowiedzią na wzrost popularności serwisów społecznościowych. W portalu uwzględniono aktualne trendy i zjawiska związane z korzystaniem z internetu przez dzieci, zastosowano również najnowsze rozwiązania techniczne. Serwis wyposażono m.in. w funkcje charakterystyczne dla portali społecznościowych (profil, komentarze, znajomi itp.), dzięki czemu powstała przestrzeń do edukacji dzieci w zakresie bezpieczeństwa w społecznościach internetowych.

Integralnym elementem serwisu Sieciaki.pl jest Katalog Bezpiecznych Stron BeST. Jest to zbiór, uprzednio sprawdzonych przez ekspertów, stron bezpiecznych i przyjaznych dzieciom. W Katalogu znajduje się obecnie ponad 250 stron internetowych podzielonych na dziewięć kategorii tematycznych. Zawartość Katalogu jest stale weryfikowana pod kątem bezpieczeństwa dzieci. Strony znajdujące się w Katalogu po zakończeniu procesu certyfikowania otrzymują specjalny Certyfikat Bezpiecznej Strony BeST, który umieszczają na swojej stronie głównej. Certyfikat jest informacją dla dzieci i rodziców, iż dana strona stanowi bezpieczne środowisko dla najmłodszych internautów.

Wszelkie pytania na temat tego, jak wspólnie z dzieckiem odkrywać internet można kierować do konsultantów 800 100 100 100 w kontakcie telefonicznym bądź za pomocą adresu pomoc@800100100.pl

 

Urząd Gminy Galewice