Szkoła Podstawowa w Galewicach
 

 Historia Nauczyciele Osiągnięcia Programy Projekty Sponsorzy Kontakt


Aktualności
r. sz. 2011/12
r. sz. 2012/13
r. sz. 2013/14

Dokumenty
Statut
Zestaw programów
Podręczniki
Kalendarz r.sz. 2014/15

Dla uczniów
Plan lekcji
Świetlica
Samorząd Szkolny
Zajęcia pozalekcyjne
Bezpieczny Internet
Ciekawe strony
Biblioteka i MCI
Prace uczniów

Dla rodziców
Rada Rodziców
Informacje

 

 

Niebezpieczne kontakty - co to takiego?

  źródło: http://800100100.pl/bezpieczenstwo-online,id,2

Jak sama nazwa wskazuje są to kontakty, które mogą wiązać się z ryzykiem wystąpienia niebezpieczeństwa ze strony osób, z którymi młodzi użytkownicy internetu rozmawiają lub korespondują. Chodzi tu o osoby, które kontaktując się z dzieckiem przez komunikator, czat, e-mail, portal społecznościowy czy inną aplikację mogą mieć wobec niego złe intencje.

W przypadku znajomości z sieci warto zachować szczególną ostrożność. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie.

W internecie, tak jak w każdym innym miejscu, młode osoby mogą spotkać zarówno dobre, życzliwe osoby, z którymi miło spędzą czas, jak i takie, które mają wobec nich złe intencje. Poznając kogoś w sieci zazwyczaj nie posiadamy wielu informacji na jego temat. Rozmawiając z kimś jedynie za pośrednictwem urządzenia – telefonu, komputera – trudno jest zweryfikować, czy jest on tym, za kogo się podaje. Zdarza się, że poznane w internecie osoby, starają się wydobyć od dziecka poufne informacje, intymne zdjęcia lub przekonać do zrobienia czegoś co będzie niezgodne z prawem lub niebezpieczne dla jego zdrowia i życia. Może również dążyć do tego, aby wyłudzić od niego pieniądze lub cenne rzeczy.

Szczególną kategorią relacji tworzoną w internecie między osobami dorosłymi a dziećmi, jest zjawisko groomingu. Są to sytucje, w których osobam pełnoletnia nawiązuje kontakt z dzieckiem w celu pozyskania materiałów o charakterze erotycznym lub nawiązania kontaktów seksualnych. Zdarza się, że dzieci same inicjują takie relacje. Częściej jednak ulegają manupulacji, są oszukiwane albo szantażowane.

Jeśli wiesz, że dziecko utrzymuje kontakt z osobą poznaną w sieci lub podejrzewasz, że ktoś może mieć wobec niego złe intencje:

- porozmawiaj z dzieckiem – opowiedz, o zasadach bezpiecznego kontaktowania się z innymi za pośrednictwem internetu;

- zamiast stawiania zakazów, okaż dziecku zaufanie i postaraj się wspólnie z nim ustalić zasady, które pomogą mu bezpiecznie surfować;

- zapewnij, że w razie jakichkolwiek trudności, dziecko może liczyć na Twoją pomoc i wsparcie;

- jeśli doszło do zagrażającej sytuacji, zatroszcz się o dalsze bezpieczeństwo dziecka;

- nie oceniaj jego zachowania;

- pomóż dziecku zapisać dowody tego, co się wydarzyło – poproś, aby zachowało korespondencję z niebezpieczną osobą  - w historii komunikatora, e-mailach, sms'ach itp.

- w przypadku groomingu – uwodzenia dziecka w internecie – lub popełnienia innego przestępstwa, zgłoś całe zdarzenie Policji.

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości - skontaktuj się z nami pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 100, lub wyślij do nas wiadomość mailową na adres pomoc@800100100.pl

 

Urząd Gminy Galewice