Szkoła Podstawowa w Galewicach
 

 Historia Nauczyciele Osiągnięcia Programy Projekty Sponsorzy Kontakt


Aktualności
r. sz. 2011/12
r. sz. 2012/13
r. sz. 2013/14

Dokumenty
Statut
Zestaw programów
Podręczniki
Kalendarz r.sz. 2014/15

Dla uczniów
Plan lekcji
Świetlica
Samorząd Szkolny
Zajęcia pozalekcyjne
Bezpieczny Internet
Ciekawe strony
Biblioteka i MCI
Prace uczniów

Dla rodziców
Rada Rodziców
Informacje

 

 

Co zrobić gdy dziecko nadużywa komputera lub Internetu

  źródło: http://800100100.pl/bezpieczenstwo-online,id,2

Internet oferuje dostęp do wielu różnorodnych form aktywności, począwszy od gier sieciowych, poprzez serwisy muzyczne i wideo, komunikację w czasie rzeczywistym, aż po portale społecznościowe. Nadużywanie komputera i/lub internetu może dotyczyć jednej bądź kilku aktywności, które stają się obiektem zainteresowania młodego użytkownika i są dla niego atrakcyjne. Ze względu na wiek oraz niepełną dojrzałość układu nerwowego zarówno dzieci, jak i młodzież o wiele szybciej tracą kontrolę nad korzystaniem z sieci niż osoby dorosłe

Nadużywanie Internetu może rozwijać się etapami. Na samym początku systematycznie zwiększany czas obecności w sieci jest usprawiedliwiony wykonywanymi obowiązkami (np. przygotowywaniem się do lekcji), lub rozwijaniem swoich zainteresowań. Stopniowo jednak czas ten ulega wydłużeniu, często kosztem zobowiązań domowych, towarzyskich lub obowiązków szkolnych.

Co powinno zwrócić uwagę rodziców i opiekunów w trakcie korzystania z internetu przez dziecko?

Silna potrzeba lub poczucie przymusu korzystania z internetu. Dziecko może mieć problem z oderwaniem się od komputera lub nie radzić sobie z ograniczeniem czasu spędzanego w sieci.

Rozdrażnienie spowodowane przerwaniem korzystania z sieci. Może pojawić się również rozgoryczenie lub gorsze samopoczucie, objawy te ustępują z chwilą powrotu do internetu.  

Brak przerw w korzystaniu z internetu, który wiąże się z zaniedbywaniem podstawowych potrzeb fizjologicznych.

Brak kontroli nad czasem spędzanym w sieci – dziecko nie jest w stanie powiedzieć, ile czasu spędziło przed komputerem.

Odczuwanie przymusu korzystania z internetu.

Zaniedbywanie dotychczasowych zainteresowań oraz kontaktów z ludźmi na rzecz internetu (np. unikanie znajomych lub rezygnacja z zajęć sportowych).

Spędzanie coraz więcej czasu w internecie celem uzyskania zadowolenia, dobrego samopoczucia, które poprzednio były osiągane znacznie szybciej.

Korzystanie z sieci nawet wtedy, gdy nie jest to już interesujące.

Korzystanie z Internetu pomimo, że odbija się to szkodliwie na innych sferach życia (kosztem snu, spóźniania się do szkoły lub nieprzygotowywania się do lekcji).

Kłótnie z innymi członkami rodziny związane z nadużywaniem Internetu.

Co możesz zrobić, gdy Twoje dziecko/Twój wychowanek ma problem z nadużywaniem internetu?

Nazwij problem. Porozmawiaj z dzieckiem i powiedz, co niepokojącego widzisz w jego zachowaniu.

Zbadaj sytuacje trudne, w których dziecko „sięga” po internet – wspólnie postarajcie się znaleźć alternatywę (np. działania, które sprawiają równie dużo przyjemności lub w podobny sposób pomagają odreagować negatywne emocje).

Ustal harmonogram dnia – postaraj się zrównoważyć czas dziecka spędzany w sieci i poza nią.

Ustal zasady i etapy ograniczania korzystania z internetu. Warto wraz z dzieckiem omówić stopniowe ograniczenie czasu przed monitorem.

Pomyśl o nagrodach za sukcesy w ograniczaniu czasu spędzanego w internecie.

Odłącz internet, komputer w sytuacji gdy dziecko korzysta z niego w sposób, który zagraża jego zdrowiu i/lub życiu (powoduje np. zaniedbywanie podstawowych potrzeb fizjologicznych, uniemożliwia funkcjonowanie w codziennym życiu)

Wyjaśnij, czemu decydujesz o ograniczeniach i/lub odłączeniu. Rozmowy o tym, co się dzieje i dlaczego, są niezwykle istotne. Dziecko będzie się czuło bezpieczniej, gdy dowie się, jakie są Twoje – intencje i przekonania.

Jeśli masz wątpliwości, jak zachować się, kiedy dziecko nadużywa komputera, zadzwoń do nas na bezpłatny numer 800 100 100 lub napisz na pomoc@800100100.pl. Wspólnie z konsultantem zastanowicie się, jakie kroki należy podjąć w tej sytuacji.

 

Urząd Gminy Galewice