Szkoła Podstawowa w Galewicach
 

 Historia Nauczyciele Osiągnięcia Programy Projekty Sponsorzy Kontakt


Aktualności
r. sz. 2011/12
r. sz. 2012/13
r. sz. 2013/14

Dokumenty
Statut
Zestaw programów
Podręczniki
Kalendarz r.sz. 2014/15

Dla uczniów
Plan lekcji
Świetlica
Samorząd Szkolny
Zajęcia pozalekcyjne
Bezpieczny Internet
Ciekawe strony
Biblioteka i MCI
Prace uczniów

Dla rodziców
Rada Rodziców
Informacje

 

 

Kontrola rodzicielska – granice prywatności dziecka
i jego korzystania z Internetu.

  źródło: http://800100100.pl/bezpieczenstwo-online,id,2

Często kontaktują się z nami rodzice, którzy w trosce o bezpieczeństwo swoich dzieci zastanawiają się jak w najlepszy sposób kontrolować czas i zachowanie dzieci korzystających z nowych technologii. Zamieszczone poniżej podpowiedzi mogą pomóc w wypracowaniu szczerej i opartej na wzajemnym zaufaniu relacji między rodzicem a dzieckiem, co pozwoli uniknąć konieczności dyskretnego sprawdzania stron, z jakich korzystało dziecko.

Zapytaj swoje dziecko, co robi w internecie. Czym zajmuje się tam najczęściej? Nie wahaj się zadawać prostych pytań. To wiedza, którą może przekazać Ci Twoje dziecko - internet to wynalazek ich czasów. Zapytaj, z kim rozmawia przez internet. Poproś, aby pokazało Ci, w jaki sposób korzysta z internetu. Powiedz, że chciałbyś wiedzieć, jakie informacje przekazuje swoim internetowym znajomym.

Powiedz, czego oczekujesz od dziecka w zakresie zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Korzystają z niego też osoby, które mają niewłaściwe intencje. Powiedz, zatem, czego, według Ciebie jako osoby dorosłej, nie wolno dziecku robić ze względu na jego i Wasze bezpieczeństwo. Pomóż mu zrozumieć, że nigdy nie powinno się podawać przez internet osobistych danych (imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu) ani przesyłać lub publikować zdjęć, nagrań video. Wyjaśnij, że nie należy bez Twojej kontroli otwierać e-maili, odbierać wiadomości od osób nieznanych. Ty, jako osoba dorosła, możesz to robić. Zawartością takiego e-maila mogą być wirusy albo film lub zdjęcie o nieodpowiedniej dla dzieci treści.

Naucz swoje dzieci, że są ludzie, którzy kłamią, oszukują w internecie i dlatego właśnie lepiej z nimi nie rozmawiać, ani nie odbierać od nich e-maili, wiadomości. Dzieci nie powinny spotykać się z osobami poznanymi w internecie bez kontroli i wiedzy rodziców.

Poproś o zaufanie. Powiedz, że chcesz wiedzieć o tym, co je zaniepokoi w internecie. Jeśli opowie Ci o tym, a Ty nie będziesz wiedział, co zrobić- zadzwoń lub napisz do 800 100 100. Razem zastanowimy się, co możemy zrobić. W naszym zespole pracują ludzie, którzy są tam po to, by pomagać w trudnych sytuacjach.

Nie obwiniaj - w ten sposób nie rozwiążesz problemu, a dziecko straci odwagę, by opowiedzieć Ci o tym, co się stało. Pamiętaj, że dzieci często same obciążają się winą. Powiedz, jak ważne jest dla Ciebie to, by z Tobą rozmawiało. Doceń jego odwagę i zaufanie, jakim Cię obdarzyło. Powiedz swojemu dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć. Razem na pewno sobie poradzicie!

Najlepiej porozmawiać o zasadach, zanim zdecydujesz o podłączeniu komputera do internetu. Jeśli jeszcze nie odbyliście takiej rozmowy, pamiętaj, że nigdy nie jest na to za późno.

Warto podpisać z dzieckiem umowę, w której zawarte będą wspólnie ustalone zasady korzystania z internetu, pomocne mogą okazać się proponowane wzory takich umów, np. "Nasza umowa o internecie" dostępne na stronie edukacja.fdn.pl

Pamiętaj o włączeniu właściwych filtrów rodzicielskich w ustawieniach wyszukiwarki, z której korzysta Twoje dziecko. Uchroni je to przed szkodliwymi treściami, które bezwiednie mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania.

 

Urząd Gminy Galewice